RT0805BRC0749K2L
Mfr.Part #
RT0805BRC0749K2L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES SMD 49.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
49.2 kOhms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%